Káva JULIUS MEINL

Meinl to je naše gusto...

Julius Meinl 1862 Premium

Pro ty denní doby, kdy pracující lidé ještě míchané alkoholické koktejly nepijí, jsme ve Skandal Baru připravili bohatou nabídku kávy. Espresso za euro vám připravíme po italsku, vězte však, že Julius Meinl je značka vídeňská, a jak už to tak bývá, má v sobě možná i trochu něco českého...

Julius Meinl, zakladatel stejnojmenného obchodu s delikatesami, se narodil roku 1824 v Kraslicích. Před tím, než začal ve velkém prodávat kávu, se však více než obchodování věnoval technice. Musíme totiž čtenáři připomenout, že na začátku devatenáctého století byla příprava kávy velmi složitá - lidé si kupovali celá kávová zrna, která pak doma vlastnoručně pražili. Každý šálek tehdy chutnal jinak a nutno říci, že zdaleka ne každý chutnal dobře. A právě tohle navždy změnil Julius Meinl, když sestrojil důmyslné pražící zařízení, jež umožnilo pražit kávu průmyslově bez ztráty aromatu.

S touto technickou novinkou se Julius Meinl vydal do Vídně, tedy do místa, kde se vlastně evropská kávová tradice zrodila. Stalo se tak už v sedmnáctém století, kdy turecký velkovezír Kara Mustafa stanul před hradbami Vídně nejen se statisíci vojáky, ale i s ohromným množstvím kávy. Na rozdíl od Turků, kávu si Vídeňané oblíbili a začali ji distribuovat do celé Evropy. Meinl si byl této vídeňské tradice dobře vědom a svou pražírnu postavil symbolicky právě na tom místě, kde kdysi Kara Mustafa, právě prchající před evropskými vojsky, nechal ležet tuny kávy.

Julius Meinl však neproslul jen dokonalou technickou vybaveností pražíren. Jeho značku dobře reprezentovali i prodavači, kteří procházeli speciálním školením, aby své povolání vykonávali taktně a poctivě. Není divu, že v roce 1900 už byl Julius Meinl největším prodejcem delikates v Rakousku - Uhersku. Po první světové válce firma expandovala do nově vzniklých států (a tedy i do Československa). Tou dobou také vídeňský umělec Joseph Binder navrhl logo, bez něhož si dnes značku Meinl nedokážeme představit.

Těsně před druhou světovou válkou vlastnila společnost více než tisíc obchodů, po roce 1945 rozšiřovala svou působnost hlavně na západ. Když se v devadesátých letech otevřely východní hranice a Rakousko vstoupilo do Evropské unie, znamenalo to pro značku Julius Meinl nejen nové možnosti, ale i obrovský nárůst konkurence. Proto se firma zaměřila na produkty, které vyrabí již přes sto let, tedy kávu, džemy, čaj a jiné delikatesy.

O tom, že je naše káva opravdu kvalitní, ale netřeba psát. Přijďte ji ochutnat sami. Mimochodem, nepřipomíná vám hrneček, ve kterém své espresso dostanete, čepici kávového chlapečka z loga Julius Meinl?

Všechny kávy z naší nabídky Vám na požádání rádi připravíme z bezkofeinové kávy nebo s použitím sojového mléka. A to, že si je můžete odnést také v kelímku na cestu s sebou, to už je samozřejmost ...